Претплати се на Кирилица RSS
Follow kirilica on Twitter
 
 
 
 
 
Зимско сметање на времето во недела по полноќ
сабота, 30 октомври 2010
 
Преминот од летно кон зимско време прв пат е забележано во 1916 година во земјите во северна Европа, а досега е воведено во околу 70 држави, претежно на северната хемисфера
 

 
 
Во недела завршува летното сметање на времето, на 31 октомври кога стрелките на часовниците се поместуваат еден час наназад, така што три часот по полноќ ќе се смета како два часот.

Воведувањето на летното сметање на времето бил долг процес и често пати бил менуван во текот на годините. Се почнало со Бенџамин Френклин, кој додека бил американски делегат во Франција, во 1784 го напишал есејот „Економичен проект“.

Преминот од летно кон зимско време прв пат е забележано во 1916 година во земјите во северна Европа, а досега е воведено во околу 70 држави, претежно на северната хемисфера. На 21 мај 1916 година Велика Британија, следејќи го примерот на Германија прв пат го воведува летното сметање на времето. Отпрвин договорот бил часовниците да се поместуваат по 20 минути во текот на четири последователни недели, односно вкупно 80 минути. Причината била, исто како и денес, повеќе да се искористи сончевата светлина во текот на приквечерието, а помалку светлина да остане неискористена во текот на утрото, но сето тоа да не биде многу драстично.

Поместувањето на сказалките во западна Европа воведено е на почетокот на ’70-те години од минатиот век, со образложение дека со тоа се продолжува денот, се овозможува заштеда на потрошувачката на електрична енергија, се зголемува продуктивноста, се подобрува прилагодувањето на луѓето и работниот ден е поефикасен.

Во Европа во 1996 година постигнат е договор од зимско кон летно сметање на времето да се преминува во последната недела од месец март, точно во 01:00 часот наутро според универзално време, односно во 02:00 часот според средноевропско време.
Европската унија и останатите земји во Европа од 2002 година одредија летното време да почнува последната недела од март и да завршува последната недела од октомври. Поместувањето на времето во повеќето случаи се врши ноќта меѓу сабота и недела, со цел да не предизвика поголеми проблеми за работното население.

Исланд е единствената европска земја, која не го воведе зимското и летното сметање на времето.
Од 2007 Американците го сменија начинот на кој го сметаат времето, односно почетокот и крајот на летното сметање на времето, така што сега тие ги менуваат часовниците вториот викенд од март и првиот викенд во ноември.

На јужната хемисфера почетокот и крајот на летното време е спротивен во однос на северната.Повеќето од земјите на екваторијалниот појас воопшто не го менуваат времето, бидејќи таму и не се чувствува многу промената на должината на денот и ноќта во текот на годината.
Повеќето модерни компјутерски оперативни системи имаат можност за автоматски премин на летно сметање на времето. Меѓутоа Израел до пред неколку години го менуваше летното време различно од остатокот од светот, поради посебниот лунарен календар, така што повеќето системи не можеа да преминат кон израелското летно време.

Некои астрономи меѓутоа се против поместувањето и вештачкото продолжување на денот, бидејќи сметаат дека „природата не треба да се измачува“, дури и доколку како оправдување се користат економските причини.

 

Share
Испрати коментар


преостанати карактери

Име:

Град:

E-mail:


Коментари

Содржината на коментарите претставува лично мислење на авторите и не треба да се доведува во корелација со ставовите и уредувачката политика на Кирилица. Редакцијата го задржува правото да ги отстрани оние коментари кои не се однесуваат на веста од оваа страница или пак оние со некоректна содржина.

Известете не за некоректни коментари на komentari@kirilica.com.mk
Od koja godina vo R.Makedonija e vovedeno letno i zimsko smetanje na vremeto?
Mitko, Skoje на 01.11.2010 во 08:44
 
 
 
  ОСТАНАТИ ВЕСТИ
Врнежи од снег до недела, од понеделник стабилно и суво време 06.03 | 20:29
За достоен живот во Франција на едно лице му се потребни 1424 евра месечно 06.03 | 20:29
Грција ќе ангажира туристи како тајни даночни инспектори 06.03 | 20:26
Во Љубљана осудени родители кои го умреле сопственото дете со „веганска“ исхрана 06.03 | 20:25
За три години во Британија над половина милион нови имигранти 06.03 | 20:23
Во април ќе почне обновата на десет железнички станици 06.03 | 20:22
Забрана за камиони на планинските превои и на дел од патиштата 06.03 | 20:20
СДСМ ги објави снимките од новата „бомба“: Слушнете како Груевски местел и крадел избори 06.03 | 16:45
Заев објави нова „бомба“: На Груевски да не му падне на памет да го злоупотреби народот за да ја спаси својата кожа 06.03 | 14:32
Заев денес ќе објави нова „бомба“ 06.03 | 13:16
Самарас: Нова демократија наскоро ќе треба да ја заштити Грција 06.03 | 11:58
Ограбен турски државјанин во Скопје 06.03 | 11:57
Во Маврово 88 сантиметри снег 06.03 | 09:38
За учителките подароци за 8 Март до 1.000 денари 06.03 | 09:22
МПЦ ги зголеми цените затоа што пораснал стандардот на граѓаните 06.03 | 09:19
Поради силни дождови во Италија над 80.000 лица без електрична енергија 06.03 | 08:03
Најмалку 50 луѓе загинаа во бродолом во близина на Сицилија 06.03 | 08:03
Барак Обама на листата на „Тајмс“ на највлијателни личности на интернет 06.03 | 08:03
Турција блокира 49 интернет сајтови 06.03 | 08:03
Променливо облачно со повремени врнежи од дожд и снег 06.03 | 07:58
Евростат: Жените заработуваат 16 проценти помалку од мажите 05.03 | 15:07
Училиштата во Њујорк нема да работат за двата муслимански празници 05.03 | 15:07
Снежна бура го зафати Балканот 05.03 | 14:15
Велика Британија продава дел од својот влог во возовите „Евростар“ 05.03 | 14:15
Еден блок на РЕК „Битола“ работи, вториот пред активирање, третиот останува во резерва 05.03 | 14:14
Љубиша Арсиќ ја доби наградата „Никола Младенов“ за 2014 година 05.03 | 12:36
Ограбен златар од Скопје 05.03 | 12:23
Во Турција се урна воен авион „Тураз Фалкон 2015“, двајцата пилоти загинаа 05.03 | 12:23
Виена е најдобар град за живеење 05.03 | 08:35
Ќе се уредуваат плажите кај Стење и Сливница на Преспанското Езеро 05.03 | 08:27