Претплати се на Кирилица RSS
Follow kirilica on Twitter
 
 
 
 
 
Шитаки печурките сојузник во борбата против ракот
сабота, 09 октомври 2010
 
- Малку е познато дека двата најпопуларни видови кај нас, буковка и шампињон, содржат супстанци кои имаат антиканцерогено дејство, вели Горан Милошевиќ, секретар на Асоцијасијата за печурки
 
 
Печурките се хранливи и лековити. Ова се сосема доволни причини да ги сместите во вашата редовна исхрана.

- Малку е познато дека двата најпопуларни видови кај нас, буковка и шампињон, содржат супстанци кои имаат антиканцерогено дејство, вели Горан Милошевиќ, секретар на Асоцијасијата за печурки.

Тој додава дека дека најпознатата и најиспитувана супстанца е издвоена од печурките шитаки и се вика лентинан. Ова соединение, всушност, со сложени шеќери, полисахариди, и нивното дејство им помага на одбрамбените ќелии на заболениот организам да ги препознаат ќелиите заболени од рак и да ги уништат. Покрај тоа ова соединение има и антивирусни и антибактериски својства,

 

Share
Испрати коментар


преостанати карактери

Име:

Град:

E-mail:


Коментари

Содржината на коментарите претставува лично мислење на авторите и не треба да се доведува во корелација со ставовите и уредувачката политика на Кирилица. Редакцијата го задржува правото да ги отстрани оние коментари кои не се однесуваат на веста од оваа страница или пак оние со некоректна содржина.

Известете не за некоректни коментари на komentari@kirilica.com.mk
 
 
 
  ОСТАНАТИ ВЕСТИ
Што да јадеме во јули 09.07 | 21:56
Многу жени се алергични на сперма 24.06 | 10:57
Што да јадете во јуни 17.06 | 12:31
Мрсната и тешка храна ве прави уморни во текот на денот 13.05 | 11:48
Кој е тој афлатоксин за кого сите зборуваат? 06.03 | 13:45
Крај на инекциите? Вакцините ќе бидат во облик на безболни тетоважи 31.01 | 11:59
Усовршен тестот за откривање болести по раѓањето 21.01 | 12:59
Конечно решение за хроничните болки: Центар за кинеска медицина во Скопје 16.01 | 12:44
Нов лек: Пена која спасува живот при тешки внатрешни повреди 19.12 | 11:47
Развиена е вакцина против рак? 19.12 | 11:40
Два реда чоколадо на ден ќе ги намали симптомите на силното кашлање 13.12 | 18:39
Ген кој открива кога ќе умреме 20.11 | 11:19
Како до пријатен и свеж мирис во вашиот дом 17.11 | 09:59
Body, Mind and Spirit - фестивал за здравје и уметност на живеењето во Македонија 29.10 | 15:52
Бизарни совети: смрдлива чорапа за растечен нос 17.07 | 10:47
Колач од кој се слабее 17.07 | 07:55
Кои лекови морате да ги имате со себе на летување 05.07 | 13:20
Што да правите ако ве касне комарец 26.06 | 10:10
Пролетно чистење на кожата 26.03 | 13:41
Жена која ја пие сопствената урина 22.03 | 08:53
Јадете и слабејте 16.03 | 12:39
Болестите и месеците на раѓање 16.03 | 10:44
Доаѓа лето, стопете го вишокот килограми 15.03 | 17:55
Не вечерва, драги: Женските сексуални проблеми доаѓаат од главоболките 02.03 | 12:44
Парацетамолот предизвикува астма 09.11 | 11:22
Со Хелтгрупер до вистинската здравствена услуга 31.10 | 12:44
Сепак, најстарата професија е готвењето 23.08 | 14:23
Недоволен сон - повеќе калории 12.07 | 13:22
Внимавајте и заштитете се од високите температури 22.06 | 14:45
Акција на Бимилк и Виталиа за повитка става 14.06 | 12:30