Претплати се на Кирилица RSS
Follow kirilica on Twitter
 
 
 
 
 
„Нова Зора“ - весник на македонски јазик во Грција
четврток, 06 мај 2010
 
Во Грција излезе првото издание на весникот „Нова Зора“ кое содржи текстови на македонски јазик
 

 
 
Пораката на весникот е јасна „Времињата на стравот поминаа. Нашата земја не може веќе да се крие зад прст. Мора да се согласи и да се прилагоди на тоа што се случува во другите европски земји“, порачува редакцијата на весникот и нејзиниот главен уредник, Димитри Јоану.

- Денешниот ден е еден историски ден за македонското движење, но и за сите грчки граѓани кои посакуваат една навистина европска, демократска Грција. Почнува да циркулира првото масовно средство за информирање кое содржи вести, артикли и коментари и на македонски јазик. Еден јазик кој во Грција официјално не постои, но неофицијално го зборуваат или го разбираат повеќе од половина милион луѓе, претежно во северна Грција, се вели во денешното соопштение од редакцијата на весникот на македонски јазик „Нова Зора“.

„Нова Зора“ е весник кој се обраќа пред се на Македонците кои сакаат да држат контакт со нивниот мајчин јазик, кои посакуваат да го научат подобро и тие и нивните деца, кои сакаат да ги бараат нивните права, да научат за нивната историја и култура.

- Истовремено, весникот се обраќа и кон пошироката публика, кон тие кои не можат веќе да трпат заговор за неинформирање, во кој не осудија останатите грчки медиуми и големите новинари. Затоа, Нова Зора ќе им понуди на читателите теми што не се наоѓаат на друго место. Непознати страни на познати случувања кои намерно останаа во темнината со децении, обични секојдневни приказни, анализирања и мислења без маски, зависност и дотерувања. Ова е нашиот аманет, појнсува редакцијата на „Нова Зора“.

Share
Испрати коментар


преостанати карактери

Име:

Град:

E-mail:


Коментари

Содржината на коментарите претставува лично мислење на авторите и не треба да се доведува во корелација со ставовите и уредувачката политика на Кирилица. Редакцијата го задржува правото да ги отстрани оние коментари кои не се однесуваат на веста од оваа страница или пак оние со некоректна содржина.

Известете не за некоректни коментари на komentari@kirilica.com.mk
Airlija da e i vecen da e.
Ljupco, на 08.05.2010 во 13:45
Nekogas, odamana, Helenite gi narekuvale "varvari" antickite makedonci, koi pak bile mnogu podobro organizirani, voeno i drzavno. Nekoe drugo utre, veruvam, deka denesnive "grci" ke se sramuvaat od svoeto odnesuvanje. Vremeto raboti za nas. Da bideme gordi ,dostoinstveni i istrajni. Vistinata sekogas izleguva na videlo. Mnogu pozdravi
Blagoja Dejkoski, Bitola на 06.05.2010 во 18:17
BRAVO So golemo zadovolstvo ke ve citat site Makedonci od cel svet raseleni . Jazikot i pismoto e najgolemo bogastvo na eden narod !!!
TRAJANKA, SKOPJE на 06.05.2010 во 16:29
bravo!!!!!11 cestitki za vinozito i im posakuvam golemi tirazi!!!
meri, на 06.05.2010 во 13:18
 
 
 
  ОСТАНАТИ ВЕСТИ
Нигерија: Мистериозна болест убива за 24 часа 18.04 | 19:28
Продолжено породилно за второ, трето или повеќе деца 18.04 | 15:45
Рама: Обединувањето на Албанија и Косово е неизбежно 18.04 | 15:45
Словенија бара Србија да и го врати културното наследство од времето на поранешна Југославија 18.04 | 15:45
Асанж се согласи да биде испрашуван во еквадорската амбасада во Лондон 17.04 | 13:05
Дарко Митревски го стопира филмскиот проект „Аферата Мис Стон“ 17.04 | 13:00
Во Франција азил во 2014 година добиле само 15 лица од Македонија 17.04 | 12:59
Во Индија пронајдени скелети на припадници на древна цивилизација 16.04 | 16:35
Одбележан Националниот ден на холокаустот - Јом Ашоа 16.04 | 16:34
Горан Миленков, нов претседател на Антикорупциска 16.04 | 16:34
Палестинец прегази група Израелци на автобуска постројка во Ерусалим 16.04 | 16:34
Грчката Влада има потреба од една милијарда евра за плати и пензии до крајот на април 16.04 | 12:30
Од почетокот на конфликтот во Сирија загинале над 220.000 лица 16.04 | 12:30
Чешка и Словачка критикувани заради либералниот пристап кон пушењето 16.04 | 09:45
Лекарка од Србија на странци им продавала деца со пречки во развојот 16.04 | 09:45
Германските контролори на летање бараат можност за далечинско управување со авионите 16.04 | 09:07
Руски рибaрски брод потона крај Канарските Острови 16.04 | 09:06
Нетанјаху го изедначи Иран со нацистичка Германија 16.04 | 09:05
Преговорите во Брисел завршија, се очекува трета средба 16.04 | 08:57
Албанија за три дена врати околу 800 свои граѓани кои сакале да патуваат во ЕУ 16.04 | 08:57
Тачи може да биде уапсен ако допатува во Србија 16.04 | 08:56
Фондацијата на семејството Клинтон ги ограничува донациите од странските влади 16.04 | 08:56
Сончево, температура до 26 степени 16.04 | 08:50
Телеком ќе распредели 2,26 милијарди денари дивиденда за 2014 година 15.04 | 14:22
Германија подготувува план за спас на Грција 15.04 | 14:21
Даниел Денковски, најдобар млад научник за 2014 година 15.04 | 14:21
Продолжен рокот за полагање англиски за таксистите 15.04 | 12:44
Бан му даде на агентот 007 специјална мисија - да ги елиминира противпешадиските мини 15.04 | 10:20
Брисел ќе го тужи Гугл за кршење на антимонополските закони на ЕУ 15.04 | 10:20
Сончево и топло до 20 степени 15.04 | 09:22