Претплати се на Кирилица RSS
Follow kirilica on Twitter
 
 
 
 
 
„Нова Зора“ - весник на македонски јазик во Грција
четврток, 06 мај 2010
 
Во Грција излезе првото издание на весникот „Нова Зора“ кое содржи текстови на македонски јазик
 

 
 
Пораката на весникот е јасна „Времињата на стравот поминаа. Нашата земја не може веќе да се крие зад прст. Мора да се согласи и да се прилагоди на тоа што се случува во другите европски земји“, порачува редакцијата на весникот и нејзиниот главен уредник, Димитри Јоану.

- Денешниот ден е еден историски ден за македонското движење, но и за сите грчки граѓани кои посакуваат една навистина европска, демократска Грција. Почнува да циркулира првото масовно средство за информирање кое содржи вести, артикли и коментари и на македонски јазик. Еден јазик кој во Грција официјално не постои, но неофицијално го зборуваат или го разбираат повеќе од половина милион луѓе, претежно во северна Грција, се вели во денешното соопштение од редакцијата на весникот на македонски јазик „Нова Зора“.

„Нова Зора“ е весник кој се обраќа пред се на Македонците кои сакаат да држат контакт со нивниот мајчин јазик, кои посакуваат да го научат подобро и тие и нивните деца, кои сакаат да ги бараат нивните права, да научат за нивната историја и култура.

- Истовремено, весникот се обраќа и кон пошироката публика, кон тие кои не можат веќе да трпат заговор за неинформирање, во кој не осудија останатите грчки медиуми и големите новинари. Затоа, Нова Зора ќе им понуди на читателите теми што не се наоѓаат на друго место. Непознати страни на познати случувања кои намерно останаа во темнината со децении, обични секојдневни приказни, анализирања и мислења без маски, зависност и дотерувања. Ова е нашиот аманет, појнсува редакцијата на „Нова Зора“.

Share
Испрати коментар


преостанати карактери

Име:

Град:

E-mail:


Коментари

Содржината на коментарите претставува лично мислење на авторите и не треба да се доведува во корелација со ставовите и уредувачката политика на Кирилица. Редакцијата го задржува правото да ги отстрани оние коментари кои не се однесуваат на веста од оваа страница или пак оние со некоректна содржина.

Известете не за некоректни коментари на komentari@kirilica.com.mk
Airlija da e i vecen da e.
Ljupco, на 08.05.2010 во 13:45
Nekogas, odamana, Helenite gi narekuvale "varvari" antickite makedonci, koi pak bile mnogu podobro organizirani, voeno i drzavno. Nekoe drugo utre, veruvam, deka denesnive "grci" ke se sramuvaat od svoeto odnesuvanje. Vremeto raboti za nas. Da bideme gordi ,dostoinstveni i istrajni. Vistinata sekogas izleguva na videlo. Mnogu pozdravi
Blagoja Dejkoski, Bitola на 06.05.2010 во 18:17
BRAVO So golemo zadovolstvo ke ve citat site Makedonci od cel svet raseleni . Jazikot i pismoto e najgolemo bogastvo na eden narod !!!
TRAJANKA, SKOPJE на 06.05.2010 во 16:29
bravo!!!!!11 cestitki za vinozito i im posakuvam golemi tirazi!!!
meri, на 06.05.2010 во 13:18
 
 
 
  ОСТАНАТИ ВЕСТИ
Каролина со концерти во Битола и Охрид 30.09 | 11:34
Емин Џијан брилираше во Белгија 30.09 | 11:28
Стартува продажбата на блок билети за натпреварите на РК Металург во ЛШ 09.09 | 11:55
Краткиот филм „13 Wonders of Macedonia“ на фестивал во Италија 09.09 | 11:42
Путин: Ако сакам за две недели би можел да го освојам Киев 02.09 | 10:38
Македонските фудбалери ќе носат Јако 01.09 | 18:30
Пандев пристигна во Истанбул 01.09 | 15:08
Почна учебната година, новина се учебниците по програма од Кембриџ 01.09 | 15:06
Три неверојатни дена - заврши Аква Парк Фест како најдобрата забава ова лето 01.09 | 14:44
„Храбрата кола Плоди“ во кино-салите од 4 септември 01.09 | 14:41
На 11 септември подгответе се за девојката која ќе отклучи 100% од нејзиниот мозок 01.09 | 14:39
Првиот електричен автомобил Тесла доаѓа во Македонија 01.09 | 14:34
Probatio Diabolica 01.09 | 14:31
„ЛИЦА БЕЗ МАСКИ“ од 12-17 септември во Универзална сала 01.09 | 14:29
Од утре заладување со врнежи 14.04 | 16:46
Понеделник, втор ден Велигден, неработен за сите граѓани 14.04 | 12:54
Претседателски избори: Иванов 447.109, Пендаровски 325.119 гласови 14.04 | 07:34
Денес сончево и топло, од утре дожд, грмежи, силен ветер и нагло опаѓање на температурата 14.04 | 07:32
Претпладне сончево, попладне дожд и грмежи 09.04 | 08:02
Со воз во Бугарија до 2022 08.04 | 13:28
Грците бараат промена и на името на Транспаренси Интернешнл Македонија 08.04 | 10:15
Почнува саемот на книгата 08.04 | 10:15
Вардар предложи натпреварите со Металург да се играат во „Борис Трајковски“ 08.04 | 10:06
Меѓународeн ден на Ромите 08.04 | 09:55
Рекордна вечер за Перо Антиќ во НБА, 18 поени против Индијана 07.04 | 08:47
Тројца повредени од удар на автомобил додека чекале автобус во скопски Карпош 07.04 | 07:55
Облачно со повремено сонце и дожд 07.04 | 07:22
Mакета на дебело црево и промотивни материјали за превенција од рак на дебело црево во Скопје Сити Мол 04.04 | 16:26
Утре дебата на претседателските кандидати на МТВ 04.04 | 16:21
Викендов пороен дожд, грмежи и засилен ветер 04.04 | 16:06