Тикер

ЗАБАВА, 18.12.2014 19:10

Си отиде сосе блокаторот за погрешно паркирање

Иако можеби нејзината постапка некои ќе ја прокоментираат со „убаво им покажа“, сепак овој настан е пример кога мозокот треба да се вклучи и да се констатира дека не треба да се реагира во афект.

СПОРТ, 18.12.2014 18:59

Меморијалниот турнир „Бранко Хаџииљоски – Чајка” годинава во знак на женската одбојка

Во Тетово претстојниот викенд ќе се одржи традиционалниот Меморијален турнир во одбојка „Бранко Хаџииљоски – Чајка”. Триесет и осмото издание на оваа спортска манифестација ќе помине во знакот на женската одбојка.

СПОРТ, 18.12.2014 18:56

Македонија ја заврши годината како 100-та најдобра фудбалска сила во светот

Македонската фудбалска репрезентација забележа напредок од три позиции на најновата ФИФА рејтинг листа објавена денеска. Тоа значи дека „црвено-жолтите“ на 100.место ја завршуваат 2014 година.

СПОРТ, 18.12.2014 18:53

Македонските ракометари ќе играат против Израел пред Нова година

Македонската ракометна репрезентација на 28 декември ќе одигра пријателски натпревар со Израел, дуел кој ќе има хуманитарен карактер.

ЗАБАВА, 18.12.2014 18:50

„Плавуша“ падна на првото прашање на „Милионер“

Австралијката Витни Беслер веројатно ќе влезе во историјата на популарниот квиз „Кој сака да биде млионер“, откако „падна“ уште на првото наједноставно прашање.   

ЗАБАВА, 18.12.2014 16:33

Дел од филмовите на кои работеше македонската ФХ3Х во трка за Оскар

Академијата за филмска уметност и науки ја објави листата на 10 филмови кои влегуваат во потесниот избор за номинација за Оскар за визуелни ефекти за 2014. Меѓу 10-те номинирани, на четири работеа артистите од македонската, а веќе и светски реномирана компанија за анимација и визулени ефекти ФХ3Х.

ВЕСТИ, 18.12.2014 16:31

Италија: Запленети над 170 милиони ластичиња за деца поради токсични супстанци

Италијанската економска полиција заплени над 170 милиони шарени ластичиња за детска коса во вкупна вредност од 10 милиони евра, пишува весникот „Кориере дела сера“. 

ВЕСТИ, 18.12.2014 16:27

Путин три часа им одговараше на новинарите на годишната конференција во Москва

Заврши јубилејната десетта годишна конференција со новинарите на рускиот претседател Владимир Путин, а за три часа и десет минути, колку што траеше, првиот човек на Русија одговори на 39 нивни прашања.

ВЕСТИ, 18.12.2014 16:25

Далај Лама стравува дека е можеби последниот духовен водач на Тибетанците

Тибетанскиот духовен водач Далај Лама изјави дека стравува оти можеби тој е последниот што ја носи оваа повеќе векови стара титула.

ЗАБАВА, 18.12.2014 13:47

„Да тргнеме сењор!“ - премиера на МНТ

„Да тргнеме сењор!“ е премиера на Македонскиот народен театар закажана за 22 декември од 20 часот