Тикер

ВЕСТИ, 01.02.2015 11:26

ЛДП денеска го одржува шестото Собрание на кое ќе избира нов претседател

Либерално демократската партија денеска ќе го одржи шестото Собрание на кое ќе се иберат работно претседателство, верификациона комисија, кандидациона комисија, комисија за спроведување избори, комисија за следење расправа по собраниски документи и записничар, информира партијата.

ЗАБАВА, 01.02.2015 11:19

Ќерката на Витни Хјустон се наоѓа во вештачка кома

Боби Кристина Браун, единствената ќерка на покојната

ВЕСТИ, 01.02.2015 10:31

ЕУ бара почитување на правата на обвинетите во случајот „Пуч“

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) на Европската унија испрати соопштение по повод последните настани во Република Македонија и поднесените кривични пријави за шпионажа и обид за уривање на уставниот порадок во земјата и бара почитување на правата на обвинетите.

ВЕСТИ, 01.02.2015 10:30

Ципрас: Грција не сака конфликт, туку време да се одмори

Новиот грчки премиер Алексис Ципрас денеска се обиде да ги смири тензиите со меѓународните кредитори, изјавувајќи дека неговата левичарска влада не бара конфликт со нив, туку само има потреба од „време за одмор“.

ВЕСТИ, 01.02.2015 10:29

Чиле ја укинува целосната забрана на абортусот

Претседателот на Чиле, Мишел Башеле, соопшти дека е изготвен план за укинување на сегашната целосна забрана за абортус во оваа јужноамериканска земја, каде најголемиот број од населението се католици.

ВЕСТИ, 01.02.2015 10:29

Шест жртви во три лавини во швајцарските Алпи

Шест лица загинаа во лавини во Швајцарија, соопшти ДПА,

СПОРТ, 01.02.2015 10:23

МЗТ Скопје поразен од Партизан

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром забележа пораз од Партизан со 63:55 во дуел од 20.коло на регионалната АБА лига.

СПОРТ, 01.02.2015 10:22

Катар и европскиот и олимписки првак Франција во борба за злато

Репрезентациите на Катар и на Франција ќе го играат последниот натпревар на 24. Светско првенство во ракомет што се одржува во Доха, Катар.

Ако пласманот на Франција можеше и да се предвиди, тогаш учеството на Катар на завршниот натпревар е секако голема сензација. Не дека овој состав нема квалитет, но едноставно максимално ја искористија шансата наречена домашен терен. Самиот пласман во финалето за Катар е најголем спортски резултат во екипните спортови, додека за „триколорите“ се освен финале ќе беше непријатно изненадување.

На теренот Франција делува моќно, а тоа најдобро го почувствуваа Аргентина и Словенија во нок-аут фаза, како и актуелниот светски првак Шпанија која мораше да му честита на моќниот ривал.

Французите ќе бркаат „хет-трик“ покрај европската и олимписка титула да ја додадат и светската нешто што само тие имаа во 2010 година.

Двете репрезентации веќе имаат изборено пласман на следното Светското првенство 2017 година, Франција како домаќин, а Катар според пласман.

Новиот светски шампион ќе освои и награда вредна 100.000 американски долари, како и „карта“ за настап на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Франција ќе се обиде да ја освои својата петта титула светски шампион по 1995, 2001, 2009 и 2011 година.

Пред Светското првенство во рамките на „Златната лига“ Франција го победи Катар со 29:23.

Почетокот на финалето е во 17:15 часот во Лусаил Арена, а од 14:30 е дуелот за третото место каде ќе играат Шпанија и Полска.

ВЕСТИ, 01.02.2015 10:22

Иванов ќе присуствува на погребот на Жељу Желев

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Софија ќе присуствува на погребот на поранешниот бугарски претседател Жељу Желев, кој почина во петокот.

ВЕСТИ, 01.02.2015 10:21

Поради снег забрана за товарни возила на некои патни правци

Поради поголеми остатоци од снег на коловозите, забрани за движење на тешки товарни возила има на патните правци Тетово – Попова Шапка, крак Маврово – Дебар и на планинските премини Стража, Пресека, Барбарас и Ѓавато.